0552 425 00 00
dedektifmesaj@gmail.com
TR EN
  • 09.04.2021

Aldatılmış Olan Kişi Neler Yaşamaktadır?

“Aldatılma psikoloji olarak kişiden kişiye değişebileceği gibi oldukça örseleyici, çoğu zaman da travmatik bir etki oluşturan bir olgudur. Peki aldatılan kişi neler yaşar? Uzm. Klinik Psikolog Başak Saraçoğlu Eroğlu, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.”

ALDATILMA SONRASI NELER OLUYOR?

Bu süreç hemen hemen herkeste aynı başlamaktadır. Aldatılan kişi ilk önce bir şok evresi yaşıyor. Şoku atlattıktan sonra kişi başka bir çöküş daha yaşıyor çünkü ilişkinin en başından, ta ki sonuna kadar düşünmeye çalışıyor. Düşünceleri arasında, yakın zamanda görmek istemediği ya da gözden kaçırdığı işaretleri, belirtileri bir anda fark etmeye başlıyor. Gizli telefon görüşmeleri, mesajlar, saklanan eşyalar ve benzeri her şey, sanki bir puzzle’ın parçaları gibi yerine oturuyor. Ardından kabullenme sürecine geçiliyor. Bu evre, kişinin iyileşebilmesi için çok önemli. “Evet, aldatıldım!” diyebilmeyi, iyileşme açısından büyük bir adım olarak görüyoruz.

Aldatılmanın en başında gelen rollerden birisede cinselliktir, cinsellik harici 2. gelen başrol ise hamileliktir. Peki hamilelik sürecinde kişiler neden aldatılır en çok merak edilen konulardan biriside budur. Bir araştırmada kadınlarda hamileliklerinin cinsel ilişkiyi olumsuz etkilediği yazıyor. Bu çalışmayı okuyan kişiler kadınların hamilelik sürecinde cinsellik açısından olumsuz etkilendiğini düşündü. Oysa ki hamilelik sürecinin kadınların cinsel isteklerini artırıcı etkisi olduğu biliniyor. Aslında hamilelik süreci erkeklerin ‘Bebek zarar görür, eşim zarar görür, bebeğim karnında iken nasıl yapabilirim…’ gibi yanlış algılarından kaynaklı cinsel hayatının olumsuz etkilendiği, eşine karşı cinsel isteksizlik yaşadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Dolayısıyla hamilelik süreci sadece kadınların değil erkeklerinde çok etkilendikleri bir süreç” diyor.

bedava bahis dedektiflik bürosu